Badanie

Badanie wzroku

Przyjmuje się, że ludzie dorośli powinni odbywać badania wzroku średnio raz na dwa lata, a to z tej prostej przyczyny, że wraz z ukończeniem 40 roku życia rozwijają się choroby takie jak jaskra, czy też zwyrodnienie plamki (AMD). Choroby te na skutek zaniedbań w niniejszym temacie mogą prowadzić nawet do całkowitej ślepoty, stąd troska by zadbanie o systematyczność przeciwdziałało powyższym.

Oczywiście istnieje też grupa ryzyka, złożona z osób, wśród których takie badania powinno się wykonywać znacznie częściej, na przykład  wśród cukrzyków, bowiem są to osoby bardziej podatne na wystąpienie zmian na dnie oka, jaskrę cy zaćmę. Kluczowe jest w tej kwestii regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi, ponieważ jego odpowiedni poziom może skutecznie zapobiegać chorobom.

Częściej niż osoby zdrowe powinny do okulisty zaglądać osoby chore na choroby reumatyczne lub naczyń, jak również cierpiący na schorzenia układu nerwowego, nowotwory czy stwardnienie rozsiane. Szczególną grupę stanowią także osoby starsze, mówi się tu o regularności w wymiarze raz w roku.

Badanie u okulisty rozpoczynać się powinno od wywiadu, w czasie którego należy ustalić przyczynę zgłoszenia się na wizytę, to odnośnie niepokojących objawów, przebytych chorób, operacji oraz urazów oczu.